وبلاگ

نگاهی به «روزهای خرمشهر» برای کودکان با قلم مرتضی سرهنگی

کتاب «روزهای خرمشهر» نوشته مرتضی سرهنگی به مناسبت  فرارسیدن سالروز فتح خرمشهر به مخاطبان کودک و نوجوان توسط مهرک معرفی می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر،کتاب «روزهای خرمشهر» با زبانی ساده و روان، اشغال و فتح خرمشهر را برای کودکان بازگو کرده است.

سرهنگی پیشتر در مراسمی برای کتاب «روزهای خرمشهر» و سه اثر «اسم من چفیه است»، «اسم من پلاک است» و «اسم من خاکریز است» گفته بود: «در چهار جلد کتاب تازه‌ای که از من منتشر شده، به سراغ اصطلاحاتی رفته‌ام که در جنگ بوده است و پلاک، چفیه و خاکریز را معرفی کرده‌ام. تلاش کردم تا در این داستان‌ها از قوه تخیل استفاده کنم تا برای کودکان جذابیت بیشتری داشته باشد و به همین منظور به این گونه سوژه‌ها، در داستان جان داده‌‌ام و آن‌ها به نوعی خود را معرفی می‌کنند.

در آثار دفاع مقدس ویژه کودکان و نوجوانان نیز خوب است که نویسندگان تخیل را به کار بگیرند؛ چرا که جهان کودکان با تخیل سر و کار دارد و به سمت این دست از آثار بیشتر جذب می‌شوند و برایشان خواندنی‌تر است. قبول دارم که فضای ذهنی بسیاری از کودکان از آن دوران فاصله گرفته است، اما این موضوع باعث نمی شود که ما از تاریخ و آنچه بر کشورمان گذشته برایشان نگوییم. باید وظیفه ای که بر دوش داریم انجام دهیم و به طور حتم کودکان و نوجوانان نیز تاثیر می گیرند و کم کم به سراغ کشف این مضامین می‌روند.

سرهنگی تصریح کرد بود: باید کتاب‌هایی منتشر کنیم که در نهایت ظرافت، زیبایی و خوش خوان بودن، بتوانند معرف هویت و وقایع رخ داده در کشورمان باشند و بچه ها را با جنگ تحمیلی آشنا کنند…»

در قسمتی از کتاب این‌گونه آمده است: (سربازان و افسران عراقی پا به فرار گذاشتند. عده‌ی زیادی از آن هنگام فرار در رودخانه کارون غرق شدند. عده‌ی نیز کشته و زخمی شدند. رزمندگان ایرانی با فریاد الله اکبر وارد خرمشهر شدند و سیزده هزار سرباز و افسر اشغالگر عراقی را اسیر کردند. خرمشهر پس از نوزده ماه اسارت، دوباره به دامن سبز میهن عزیزمان بازگردانده شد. خرمشهر آزاد شد. امام گفت:«خرمشهر را خدا آزاد کرد.»)

گفتنی است، کتاب «روزهای خرمشهر» که با نشان مهرک منتشر شده، نوشته مرتضی سرهنگی تولید حوزه هنری کودک و نوجوان است که با تصویرگری سحر فرهاد روش در شمارگان 2500 نسخه با قیمت 8000 تومان از سوی انتشارات سوره مهر برای گروه سنی ب و ج چاپ و روانه بازار کتاب شده است.

منبع خبر : نگاهی به«روزهای خرمشهر» برای کودکان با قلم مرتضی سرهنگی

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>