وبلاگ

نشست نقد و بررسی کتاب «زاغی» برگزار شد

سی و یکمین جلسه آینه بندان با موضوع نقد و بررسی کتاب داستانی «زاغی» نوشته محمدرضا آریان‌فر عصر امروز برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری مهرک ، این نشست با حضور نویسنده اثر، خسرو باباخانی(منتقد) ، ساسان ناطق و جمعی از علاقه‌‌مندان  کتاب و کتابخوانی در فروشگاه سوره مهر (شعبه میدان انقلاب) تشکیل شد.

در ابتدای این محفل ادبی محمدرضا آریان‌فر نویسنده کتاب گفت: من قبل از این که داستان نوجوان «زاغی» را بنویسم فیلمنامه آن را نوشته بودم چون شدیدا معتقدم مناسب قاب تصویر است؛ لذا می‌خواستم داستان را به فیلم تبدیل کنم که بعلت نبود سرمایه‌گذار نتوانستم به ساخت فیلم مبادرت ورزم.

این نویسنده افزود: چون خودم جنوبی هستم سعی کردم مفاهیم آشنایی در کتاب بگنجانم که در جنوب کشور شناخته شده ‌اند، مثل : کارون، شط، نخلستان.

در ادامه نشست خسرو باباخانی نویسنده و منتقد اظهار داشت: به دلیل این که نویسنده خودش جنوبی است به خوبی توانسته از مفاهیمی که در جنوب کشوراست بهره برده ، داستانی بنویسد که موقعیت مکانی خرمشهر و جنوب کشور را به تصویر بکشاند.

این منتقد اضافه کرد:اگر چه آقای آریان‌فر در نوشتن این داستان موفق است ولی به اعقاد من کتاب دو ایراد اساسی دارد: اول شکسته نوشتن دیالوگ‌های داستان است که البته اینگونه نوشتن ما را یاد آثار صادق چوبک می‌اندازد. دومین ایراد کتاب بومی نویسی آن است، به هر حال این کتاب قرار است به خواننده نوجوان امروز در سرتاسرکشور برسد که به دلیل استفاده نویسنده از کلمات بومی خواندن کتاب برای نوجوان غیربومی دشوار است.

 

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>