وبلاگ

اثر پُرافتخار بایرامی برای بچه‌ها تجدید چاپ شد

نهمین چاپ رمان «کوه مرا صدا زد» به قلم محمدرضا بایرامی با طرح جلد جدید منتشر شد. این اثر از زمان انتشار خود بارها مورد توجه نویسندگان و منتقدان مختلف ایرانی و خارجی قرار گرفته است.

به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، کتابهای «کوه مرا صدا زد» در کنار دو اثر «برلبه پرتگاه» و «در ییلاق» سه گانه «قصه های سبلان» بایرامی هستند که در سال  ۱۳۷۲ منتشر شدند. این آثار پیوستگی مضمونی داشته تلاش ها مردمان منطقه سبلان را به تصویر کشیده است.

«کوه مراصدا زد» به عنوان اولین کتاب از سه گانه قصه‌های سبلان، یکی از موفق‌ترین و جذاب‌ترین این کتاب‌ها نیز بوده است. محمدرضا بایرامی در این داستان، به تلاش جلال برای سرپانگه داشتن ستون‌های زندگی خانواده‌اش بعد از مرگ پدر می‌پردازد؛ تلاشی که شاید بتوان شکل نمادین آن را در هنگام سرسره بازی با بچه‌ها مشاهده کرد. ردپای این تمثیل‌ها، نماد‌ها و نشانه‌ها را در همه جای داستان بایرامی می‌توان سراغ گرفت؛ از جمله قار قار کلاغ در لحظه بازگشت پدر و عمو اسحق از شهر که نشانه‌ای از عدم بهبودی پدر است و یا بی‌تابی و دودو زدن چشم‌های قاشقا و شیهه کشیدنش که از مرگ او خبر می‌دهد. بایرامی برخلاف بسیاری از نویسندگانی که به داستان‌های روستایی روی می‌آورند، تنها به برداشت سطحی و ارائه مطالب کلی از این شیوه زندگی نمی‌پردازد. داستان‌های او به خاطر پرداخت دقیق جزئیات زندگی در طبیعت و به دور از تکنولوژی، می‌تواند دایره‌المعارفی کامل از روابط، مشاغل، و فرهنگ روستایی باشد.

کتاب «کوه مرا صدا زد» از مجموعه کتابهای طلایی سوره مهر است که تاکنون توانسته جوایز بسیاری را در داخل و خارج کشور به خود اختصاص دهد. برخی جوایز این کتاب عبارت‌اند از:دیپلم افتخار کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، 1373-کتاب شایسته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه جلد دومش،بر لبه پرتگاه، در کتاب سال جمهوری اسلامی ایران-برگزیده از سوی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان ایران، 1379-«خرس طلایی»، سال 2001استان برن سوئیس، جایزه «مار عینکی آبی» سال 2001، سوئیس

نهمین چاپ کتاب «کوه مرا صدا زد» تولید حوزه هنری کودک و نوجوان است که با قیمت بیست هزار تومان توسط سوره مهر منتشر شده است.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما ممکن است از این برچسب ها و خصوصیات HTML استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>